Entropia, czyli dlaczego nasze życie zawsze jest skomplikowane?

Prawo Murphy’ego mówi: „Wszystko, co może pójść źle, pójdzie źle”.

To krótkie stwierdzenie odwołuje się do denerwującej tendencji w życiu, która wywołuje kłopoty, komplikuje i utrudnia nasze codzienne życie. Problemy tworzą się same, jakby naturalnie, a rozwiązania zawsze wymagają naszej uwagi, energii i wysiłku.  Tworzy to wrażenie, że życie nigdy nie działa dla nas. To co się dzieje, staje się coraz bardziej skomplikowane i stopniowo popada w nieład, zamiast pozostać proste i uporządkowane.

Dlaczego?

Prawo Murphy’ego stało się sztandarowym powiedzeniem, które często dodajemy do rozmowy, ale jest ono też mocno związane z jedną z wielkich sił naszego wszechświata. Siła ta jest fundamentem wyjaśniającym w jaki sposób działa nasz świat i przenika do niemal każdego przedsięwzięcia, które staramy się zrealizować. Ma wpływ na wiele problemów, z którymi mamy do czynienia i zwykle prowadzi do nieładu. Ta jedyna siła, która rządzi życiem każdego z nas to: Entropia.

 

Co to takiego Entropia i dlaczego jest ważna?

Oto prosty sposób aby ją zrozumieć:

Wyobraź sobie, że bierzesz w ręce pudełko puzzli i wyrzucasz puzzle na stół. Teoretycznie jest możliwe, że elementy upadają idealnie na swoje miejsce i tworzą kompletny obraz. Ale w rzeczywistości nigdy tak się nie dzieje.

Dlaczego?

Po prostu dlatego, że szansa na takie ich ułożenie jest znikoma. Każdy element musiałby wpaść w odpowiednie miejsce, by stworzyć poprawny obraz. A jest tylko jedna możliwość, jeden konkretny układ, w którym każdy element układanki znajduje się we właściwym miejscu. Natomiast istnieje prawie nieskończona liczba układów, w których puzzle znajdą się w nieładzie. Ujmując rzecz matematycznie, uporządkowany wynik jest nieprawdopodobny i całkowicie przypadkowy.

Podobnie stanie się, jeśli zbudujesz zamek z piasku na plaży. Kiedy powrócisz tam kilka dni później, już go nie będzie. Jest tylko jedna kombinacja cząsteczek piasku, która wygląda jak Twój piaskowy zamek. Podczas gdy istnieje niemal nieskończona liczba kombinacji, które Twojego zamku nie przypominają.

Te proste przykłady oddają istotę entropii. Entropia jest miarą nieporządku. I zawsze o wiele więcej jest wariantów bardziej nieuporządkowanych niż uporządkowanych.

 

Dlaczego entropia ma znaczenie dla naszego życia?

Klucz do entropii: zawsze wzrasta z czasem.

Naturalną tendencją wszystkich rzeczy jest utrata porządku. Życie pozostawione samemu sobie, będzie mniej ustrukturyzowane. Zamki z piasku zostaną zmyte. Chwasty zdominują ogrody. Starożytne ruiny kruszą się. Samochody rdzewieją. Ludzie stopniowo się starzeją. Przy wystarczającej ilości czasu nawet skały podlegają erozji, a ich ostre krawędzie stają się zaokrąglone. Nieuniknionym trendem jest to, że wszystko staje się mniej zorganizowane.

Pewnie pamiętasz to jako drugie prawo termodynamiki. Ta jedna z podstawowych koncepcji chemii, jest również jednym z praw obowiązujących w naszym wszechświecie. Druga zasada termodynamiki mówi, że entropia zamkniętego systemu nigdy się nie zmniejszy. I na dłuższą metę nic nie umknie tej zasadzie. Przyciąganie entropii jest nieubłagane. Wszystko się rozpada. Każde zaburzenie zawsze się powiększa.

 

Życie ma tendencję do utraty porządku

Zanim wpadniesz w depresję, mam dobre wieści.

Możesz próbować walczyć z przyciąganiem entropii. Możesz wyciągnąć chwasty z ogrodu. Możesz wysprzątać pokój. Możesz stworzyć z jednostek spójny zespół.

Ponieważ jednak wszechświat naturalnie zmierza w kierunku nieładu, musisz poświęcić swoją energię, na stworzenie stabilności, struktury i prostoty. Skuteczne i dobre relacje między ludźmi, wymagają opieki i uwagi. Zadbany dom czy samochód wymaga czyszczenia i konserwacji. Zespoły, które odniosły sukces, w dalszym ciągu potrzebują dobrej komunikacji i współpracy. Jeżeli nie włożymy odpowiedniej porcji wysiłku, rzeczy ulegną zniszczeniu.

Mając świadomość, że to zaburzenie ma naturalną tendencję do narastania w czasie i wiedząc, że możemy przeciwdziałać tej tendencji poprzez wydatkowanie energii – ujawniamy nasz główny cel życia.

Musimy oddawać swój wysiłek, aby tworzyć użyteczny dla nas porządek. Musi on być na tyle odporny i skuteczny, aby wytrzymać stałe przyciąganie entropii.

„Ostatecznym celem życia, umysłu i ludzkiego dążenia jest wykorzystywanie energii i informacji do walki z falą entropii i budowania schronienia dla korzystnego porządku.” – Steven Pinker

Utrzymanie organizacji, zespołu ludzi w obliczu chaosu nie jest łatwe. Według słów Yvona Chouinarda: „Najtrudniejszą rzeczą na świecie jest uprościć swoje życie, ponieważ wszystko zmierza do tego, by być coraz bardziej złożone”.

Entropia zawsze będzie wzrastać sama. Jedynym sposobem na przywrócenie porządku jest dodanie energii. Porządek bowiem wymaga wysiłku.

 

Entropia na co dzień

Entropia pomaga nam wyjaśnić wiele tajemnic i doświadczeń z codziennego życia.

Na przykład:

 

Dlaczego nasze życie jest tak niezwykłe?

Przykładem może być ludzkie ciało.

Jesteś zbiorem atomów, które tworzą twoje ciało. Mogą być one zorganizowane na praktycznie nieskończoną liczbę możliwości, ale co ciekawe, prawie wszystkie te kombinacje nie prowadzą do żadnej formy życia.

Ujmując rzecz matematycznie, przeważają szanse przeciwko twojej obecności. Jesteś bardzo mało prawdopodobną kombinacją atomów. A mimo to tutaj jesteś. Czy nie jest to naprawdę niezwykłe? A skoro entropia rządzi w naszym wszechświecie, to obecność życia, ze znaną nam organizacją, strukturą i stabilnością, naprawdę powala na kolana. Każda jednostka, każdy z nas daje swoją energię, żeby tą obecność życia i ład zachować. O tych, którzy oddają złą energię pisać nie będę, ponieważ póki trwa życie na ziemi, znajdują się w mniejszości.

 

Dlaczego sztuka jest piękna?

Entropia daje dobre wyjaśnienie, dlaczego sztuka i piękno są tak estetyczne i przyjemne dla oka. Tworzą formę porządku i symetrii, która raczej nigdy nie wygeneruje sama z siebie. Jest zbyt rzadka w wielkim schemacie możliwości.
Liczba pięknych kombinacji jest znacznie mniejsza, niż liczba wszystkich możliwych kombinacji. Piękno jest unikalne i mało prawdopodobne w świecie nieporządku.  Powinniśmy zatem go strzec i traktować jako coś niezwykłego.

 

Dlaczego w małżeństwie bywa ciężko?

Jeden z najsłynniejszych akapitów światowej literatury, pochodzi z Anny Kareniny,  Lwa Tołstoja. Napisał: „Wszystkie szczęśliwe rodziny są podobne; każda nieszczęśliwa rodzina, jest na swój sposób nieszczęśliwa „.

Istnieje wiele sposobów na zerwanie małżeństwa: problemy finansowe, rodzicielskie, szaleni teściowie, konflikty dotyczące podstawowych wartości, brak zaufania, niewierność i tak dalej. Niedobór w którymkolwiek z tych obszarów może zniszczyć małżeństwo i rodzinę.

Aby być szczęśliwym, potrzebny jest jakiś stopień sukcesu w każdej z głównych dziedzin. Zatem wszystkie szczęśliwe rodziny są podobne, ponieważ wszystkie mają podobną strukturę. Zaburzenia mogą wystąpić na wiele sposobów, ale ład tylko w kilku przypadkach.

 

Dlaczego nie można odkryć tajemnicy optymalnego życia?

Masz kombinację talentów, umiejętności i zainteresowań, które są specyficzne dla Ciebie. Żyjesz jednak w większym społeczności i kulturze, które nie zostały zaprojektowane z myślą o twoich konkretnych zdolnościach.
Jeśli weźmiemy pod uwagę to, co wiemy o entropii, to jakie jest prawdopodobieństwo, że środowisko, w którym dorastasz i żyjesz, jest też optymalnym środowiskiem dla rozwijania twoich talentów?

Jest bardzo mało prawdopodobne, że życie stworzy ci sytuację, która będzie idealnie dopasowana do twoich mocnych stron. Jednak spośród wszystkich możliwych scenariuszy, które pojawią się na twojej drodze, o wiele bardziej prawdopodobne będzie, że spotkasz kogoś, kto nie zaspokoi twoich talentów.
Żyjąc w takim stanie niedopasowania, trudniej jest odnieść sukces, być użytecznym i wygrać swoje życie. To całkiem prawdopodobne, że życie nie będzie optymalne. Dorastamy w różnych kulturach, ktoś namawiał nas do zajęcia się tym co niekoniecznie lubimy robić,  czy urodziliśmy się w niewłaściwym momencie w historii. Zawsze o wiele bardziej prawdopodobne będzie, że żyjesz w warunkach niedopasowania, niż w dobrze dobranym środowisku.

Wiedząc to, musimy na siebie przyjąć ciężar zaprojektowania swojego stylu życia Trzeba zmienić stan niedopasowania, na stan dobrze dopasowany.  Optymalne życie powinno być zatem zaprojektowane, a nie odkrywane.

 

Zastosowanie Prawa Murphy’ego we wszechświecie.

Wracając do Prawa Murphy’ego: „Wszystko, co może pójść źle, pójdzie źle”.

Entropia dostarcza dobrego wyjaśnienia, dlaczego prawo Murphy’ego tak często pojawia się w naszym życiu. Jest przecież więcej możliwości na to, że coś może pójść nie tak, jak powinno. Trudności w życiu nie pojawiają się dlatego, że planety źle się poustawiały lub jakaś siła kosmiczna sprzysięga się przeciwko tobie. To po prostu entropia w pracy. Jak ujął to jeden z naukowców: „Entropia jest podobna do Prawa Murphy’ego stosowanego do całego wszechświata”.

To niczyja wina, że ​​życie rodzi problemy. To po prostu prawo prawdopodobieństwa. Jest wiele stanów nieuporządkowanych i tylko kilka uporządkowanych. Życie zawsze będzie rodziło problemy, dobrze, że możemy je rozwiązywać.

  • Podziel się z innymi

Jeśli ten artykuł wydał Ci się wartościowy, podziel się nim ze swoimi znajomymi!

Zostaw komentarzSydonia

2 lata ago

Ciekawy artykuł :). Życie to rozwój więc nie możemy mieć gotowej ściągi bo nie wyciagniemy wnioski

Grzegorz

2 lata ago

Racja. Zgadzam się bez uporządkowania swojego życia i określenia sobie celów do realizacji tak naprawdę nie będziemy wiedzieć czego chcemy od życia. A jak nie wiemy czego chcemy od życia to dostajemy to czego nie chcemy. Ja to nazywam chaosem lub nie porządkiem. Albo My kierujemy swoim życiem albo ono nami dając nam to co nie zawsze tak naprawdę chcemy dostać. Nie da się zrobić wszystkiego na raz albo po zaczynać wszystko A tak naprawdę nic nie skończyć. Ważne jest określenie swoich priorytetów i wartości oraz zadań i realizacja ich jeden po drugim . To nam daje dumę i satysfakcję z siebie i napędza nas do dalszego działania i dalszych zmian w naszym życiu. Nic samo nigdy się nie zrobi . Chaos też sam się nie robi bo skoro jest to znaczy że się na niego zgodzilismy i podjęliśmy taka decyzję. Pytanie jakie chcemy życie czy w chaosie i nieszczęśliwe czy uporządkowane i radosne i klarowne ?

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER, ŻEBY BYĆ NA BIEŻĄCO.

Copyright 2018 STWÓRZ SWÓJ ŚWIAT, Grzegorz Brudny
©  Wszystkie Prawa Zastrzeżone

Subscribe!